Ako vybrať gril?

Grilovanie je čím ďalej obľúbenejšou úpravou jedla. Aby ste si aj vy mohli ugrilovať niečo dobré, budete potrebovať kvalitný gril. Vyberte si ten pravý a skvelé gastronomické zážitky vás neminú. Grilujte pre radosť a dobrú náladu s priateľmi. Všetky potrebné informácie nájdete v našom radcovi Ako vybrať gril.

Grilovanie je čím ďalej obľúbenejšou úpravou jedla. Aby ste si aj vy mohli ugrilovať niečo dobré, budete potrebovať kvalitný gril. Vyberte si ten pravý a skvelé gastronomické zážitky vás neminú. Grilujte pre radosť a dobrú náladu s priateľmi. Všetky potrebné informácie nájdete v našom radcovi Ako vybrať gril.

Doba čítania 12 min.
Jakub, redakcia Heureka.sk

Video nákupný rádca

Ako vybrať gril podľa druhu paliva

Aký vybrať plynový gril

Záhradné plynové grily fungujú na plynové palivo dodávané buď v propánbutánových fľašiach, alebo plynových kartušiach. Grilovanie je ľahké a komfortné, pretože tieto záhradné grily neprodukujú dráždivý dym, a navyše je na ňom ľahké regulovať teplotu.

Pre grily, ktoré kombinujú plyn s ďalším typom paliva hľadajte v kategórii záhradné kombinované grily.

  • Vyššia životnosť

  • Jednoduchá údržba a regulácia teploty

  • Rýchle zahrievanie, ktoré sa často zaobíde aj bez zápaliek či zapaľovača, pokiaľ má gril tzv. piezoelektrické zapaľovanie na tlačidlo

  • Zoženiete aj malé záhradné plynové grily

  • Vyššia obstarávacia cena

  • Plynové palivo vás vyjde drahšie ako drevené uhlie

Pri plynových griloch hrá zásadnú úlohu počet horákov a ich rozmiestnenie. Všeobecne platí, že čím viac horákov, tým lepšie, pretože je grilovacia plocha rovnomernejšie zahrievaná. Dôležité preto je, aby boli horáky rozmiestnené pod celou plochou grilovacieho roštu. Pri výbere plynového grilu sa zamerajte na to, či má každý horák svoje samostatné ovládanie, takže je možné nastaviť rôznu teplotu pre rôzne časti roštu.

Plynový gril oceníte, pokiaľ grilujete často a nemáte príliš veľa času na prípravu grilu pred grilovaním, jeho rozohrievanie a následné upratovanie.

Aký elektrický gril

Vonkajšie elektrické grily môžete využívať na grilovanie doma aj vonku. Na rozdiel od grilov na drevené uhlie nevydávajú takmer žiadny dym (nanajvýš dym z pečených potravín).

Ich príprava pred samotným grilovaním je veľmi rýchla, nemusíte totiž myslieť na to, či máte dostatok paliva. Pokiaľ sa s elektrickým grilom vydáte von, nezabudnite na to, že bez elektrickej zásuvky sa nezaobídete a budete potrebovať možno aj predlžovací kábel.

  • Ľahkosť a skladnosť, čo oceníte ako pri ich preprave napríklad na dovolenku, tak doma v kuchyni

  • Jednoduchá údržba

  • Jednoduchá regulácia teploty - grilovanie zvládne aj začiatočník

  • Potreba elektrickej zásuvky

Aký gril na drevené uhlie

Záhradné grily na drevo a drevené uhlie sú najefektívnejším typom grilov vďaka vysokým teplotám, ktoré dosahuje drevené uhlie či brikety. Ich veľkou výhodou je teda rýchla príprava grilovaných pokrmov, aj keď príprava samotného grilu pred grilovaním trvá dlhšie kvôli postupnému rozžeravovaniu uhlia.

Príprava jedla na tomto type grilu vyžaduje určitú zručnosť a cvik. Pokiaľ ste tento typ grilu nikdy predtým nepoužívali, pravdepodobne vám chvíľu potrvá, než sa naučíte odhadnúť náležitú teplotu uhlia pre správny moment vloženia potravín a udržiavať stabilnú teplotu prikladaním.

  • Gril na drevené uhlie vám poskytne tú pravú vôňu barbecue

  • Nižšia obstarávacia cena

  • Veľmi malé riziko poruchovosti

  • Náročnejšia údržba a upratovanie

  • Vyžaduje určitú mieru skúseností s grilovaním

Aký gril na záhradu podľa konštrukcie a použitia

Spôsob grilovania

Záhradné grily sú určené pre vonkajšie grilovanie a môžu byť prepojené s udiarňou alebo krbom. Bývajú vybavené odklápacím vekom, takže umožňujú 2 spôsoby grilovania - priamy a nepriamy.

Priamy spôsob grilovania pracuje s prípravou jedla priamo nad otvoreným zdrojom tepla, pokrm je teda vystavený ohňu priamo, ale iba z jednej strany. Preto ho treba v polovici doby grilovania obrátiť. Takto sa pripravuje mäso na hamburgery, steaky, ryby, ale aj ovocie a zelenina. Tento proces grilovania trvá zhruba 30 minút.

Nepriamy spôsob grilovania pracuje s priklopeným vekom a pripravuje pokrm podobne ako teplovzdušná rúra. Jedlo sa teda pečie zo všetkých strán vďaka odrážaniu tepla od horného veka aj spodných stien grilu. Táto príprava sa hodí pre veľké kusy mäsa, ktoré sa pripravujú pozvoľnejšie a treba ich dôkladne prepiecť aj vo vnútri.

Stolové a kontaktné

Stolové grily sú menšie elektrické grily, s ktorými je možné grilovať aj doma . Môžu byť buď kontaktné, alebo otvorené.

Kontaktné elektrické grily majú na rozdiel od otvorených grilov ešte druhú grilovaciu plochu, ktorá je príklopná zhora. Pri niektorých modeloch je možné nastaviť hornú plochu tak, aby sa nedotýkala grilovaného pokrmu, ale iba naň sálala teplo. To oceníte najmä pri grilovaní syra a rýb.

Iné kontaktné grily majú obe grilovacie plochy uspôsobené tak, že sa dajú naplno roztvoriť do 180°. Tým z kontaktného grilu vznikne gril otvorený s dvojnásobnou plochou.

Prenosné a kufríkové

Záhradné kufríkové grily sú uspôsobené pre ľahké prenášanie. Prenosné grily sú ľahké, malé a majú uzamykateľné veko, ktoré neprepustí von uhlíky ani popol.

Pri týchto griloch oceníte úchyty z tepelne odolných materiálov, takže vám nebude hroziť popálenie. Predovšetkým ale dbajte na to, či je gril tohto typu ľahko a rýchlo rozložiteľný a zložiteľný do požadovanej polohy.

Prenosné grily

Jednorazové

Jednorazové grily sú vyrobené z hliníka, takže sú veľmi ľahké. Súčasťou ich balenia je malý hliníkový kotlík, tenký rošt, ľahký podstavec a jedna dávka dreveného uhlia, ktorá vydrží cca na 2 hodiny grilovania. Výhodou tohto grilu je jeho ľahkosť, balenie kompletne pripravené na použitie a tiež nízka obstarávacia cena.

Vodné

Vodný gril umožňuje zdravšiu prípravu jedla pri grilovaní, pretože svojím fungovaním zabraňuje rizikovému pripaľovaniu jedla. Vo vnútri grilu je umiestnená nádoba s vodou, takže sa potraviny grilujú v zmesi dymu a vodnej pary a nádoba zároveň zachytáva odkvapkávajúcu šťavu z grilovaných pokrmov.

Palivom pre vodný gril je stredne tvrdé alebo tvrdé drevo z listnatých stromov, pričom jeho spotreba je malá. Počas jedného grilovania si vystačíte približne s jedným vedierkom polienok.

Ohnisko

Záhradné ohnisko je vlastne široký nízky prenosný kotol, na ktorý môžete umiestniť rošt a využiť ho na grilovanie, alebo ho bez mriežky použiť ako klasické ohnisko.

Niektoré modely majú filtračný systém, ktorý oddeľuje dažďovú vodu a popol, čo oceníte v prípade, že nebudete po každej akcii záhradné ohnisko upratovať pod prístrešok.

Ďalšie typy grilov

Medzi ďalšie obľúbené a vyhľadávané druhy grilov patria:

Záhradné stojanové plynové grilyZáhradné peletové grily

Výber grilu podľa parametrov

Veľkosť grilovacej plochy a grilu

Grilovacia plocha grilu alebo rošt by mala zaberať maximálnu plochu celého grilu tak, aby bolo teplo rovnomerne rozvádzané, a grilovanie tak prebiehalo rovnomerne. Nikoho nepoteší, keď sa pripravované jedlo v strede roštu pripaľuje, zatiaľ čo na krajoch zostáva surové.

Veľkosť roštu vyberajte podľa množstva potravín, ktoré budete na grile pripravovať, respektíve podľa počtu ľudí, pre ktorých budete grilovať. Na trhu sú v ponuke grily s malou plochou roštu (cca 1200 cm²), práve tak sú v ponuke aj grily s naozaj veľkým roštom (okolo 3500 cm²). Pre štvorčlennú rodinu uvažujte o zakúpení grilu s roštom s rozlohou minimálne 1500 cm².

Existujú aj prídavné rošty, ktoré sa umiestňujú nad základný rošt. Okrem toho, že zväčší celkovú grilovaciu plochu, umožní udržiavať grilované potraviny teplé bez toho, aby blokovali miesto.

Prídavné rošty môžu zaberať celú plochu pôvodného roštu a tvoriť tak „druhé poschodie“ grilu. Niektoré sú menšie a zaberajú napríklad len polovičnú plochu pôvodného roštu, iné môžu byť dokonca na niekoľkých poschodiach nad sebou.

Najmenšie grily sú všeobecne stolné. Prirodzene majú aj malý rošt, ich výhodou je však ľahké skladovanie a manipulácia. Väčšinou bývajú elektrické, umožňujú teda celoročné grilovanie v interiéri.

Niektoré modely malých grilov sú určené na vonkajšie grilovanie, označujú sa ako kompaktné grily alebo cestovné grily a čo sa paliva týka, ide väčšinou o cestovné plynové grily a cestovné grily na drevo a drevené uhlie. Pri ich kúpe sa zaujímajte o ich rozmery v stave zloženom aj rozloženom. Veľmi malé modely stolných grilov môžu mať rozmery približne podobné ako zošit formátu A5.

Stredne veľké grily bývajú dosť vysoké na to, aby u nich mohol obsluhujúci človek pohodlne stáť. Rozloha ich roštu sa pohybuje cca od 1500 cm2 do približne 2500 cm2 a majú 1, max. 2 horáky v prípade, že sa jedná o plynové grily. Sú ideálne na bežné rodinné grilovanie. Pre modely vhodné na jednoduché presúvanie po záhrade hľadajte prenosné plynové grily.

Veľké grily majú rozlohu grilovacej plochy až 3500 cm². Pokiaľ sú plynové, majú 3 a viac horákov. Pri kúpe veľkého plynového grilu dbajte na to, či si vyberáte model, ktorý má horáky rozmiestnené takým spôsobom, ktorý zaručí rovnomerný rozvod tepla po celom rošte. Prednosťou týchto grilov je veľká grilovacia plocha, ktorá umožňuje prípravu jedla pre veľkú skupinu ľudí a jednoduchá regulácia tepla grilu.

Spotreba, výkon a príkon

Spotreba paliva pri jednom grilovaní vás bude stáť rádovo pár eur, pri častejšom grilovaní sa ale môže predražiť. To, akú bude mať váš gril spotrebu, sa bude odvíjať do značnej miery od toho, na aké palivo bude fungovať.

Príkon vyjadruje množstvo dodanej energie za jednotku času (teda spotrebu elektriny) a väčšinou sa uvádza pri elektrických griloch. Reálny, teda vykurovací výkon je vždy o niečo nižší ako príkon. Pri plynových griloch sa operuje častejšie výkonom, nie spotrebou, ale energiou, ktorú horáky môžu na plný výkon vydať. Spravidla platí, že čím väčší príkon či výkon, tým väčšia je veľkosť grilovacej plochy.

Elektrické grily sú spravidla menšie a mávajú príkon do 2,5 kW. Plynové grily pre menšie rodinné grilovanie na záhrade mávajú výkon do 5 kW, grilovanie pre 5 až 10 osôb bude vyžadovať gril s výkonom medzi 5 kW a 10 kW. Grily, ktoré majú výkon nad 10 kW, sú vhodné na časté skupinové grilovanie, využívajú ich napr. reštaurácie s letnou záhradkou.

Všeobecne platí, že na požadovanú teplotu sa rýchlejšie rozohreje gril s vyšším výkonom (resp. príkonom – v prípade elektrických grilov). Pokiaľ chcete úspornejší gril, vyberajte modely s nižším výkonom, pri grilovaní potom ale budete musieť byť trpezlivejší.

Hmotnosť

Hmotnosť grilu by vás mala zaujímať obzvlášť v prípade, ak budete gril často prenášať alebo prevážať. Ak budete mať gril väčšinou napevno na jednom mieste, jeho váha pre vás nemusí byť rozhodujúcim kritériom. Väčšinou platí, že je váha priamo úmerná výkonu a cene grilu aj rozlohe jeho grilovacej plochy.

Najľahšie sú všeobecne stolné elektrické grily, najľahšie grily na vonkajšie grilovanie sú plechové grily na drevené uhlie, niektoré z nich vážia menej ako 4 kg. Veľké liatinové grily potom môžu vážiť aj cez 70 kg, preto je múdre určiť si pre taký gril fixné stanovište nemenné po celú dobu grilovacej sezóny.

Pri plynových griloch si k ich vlastnej hmotnosti pripočítajte navyše nezanedbateľnú váhu plnej propán-butánovej fľaše. Niekde medzi 10–35 kg sa pohybujú rodinné grily na plyn, ktoré bývajú vybavené kolieskami.

Dôležitá je aj stabilita grilu počas jeho samotného používania, nemal by sa ľahko prevrátiť, a tiež možnosť manipulácie s ním (napr. pri prikladaní dreveného uhlia) aj vo chvíli, keď sa griluje, a niektoré plochy sú rozpálené.

Záhradné grily a materiál

Platí pravidlo, že skutočne kvalitný rošt je buď nerezový alebo liatinový.

Záhradné grily s liatinovým roštom sú ťažšie a pevnejšie, majú dlhšiu životnosť ako rošty nerezové, výborne rozvádzajú teplo. Ich nevýhodou je ale prácnejšie čistenie po grilovaní, pretože liatina je porézna, a vyššia obstarávacia cena. Podľa paliva sú vyhľadávané záhradné plynové grily s liatinovým roštom a záhradné grily na drevené uhlie s liatinovým roštom.

Liatina je obľúbeným výrobným materiálom aj pre samotný gril. Tieto modely nájdete v kategórii záhradné liatinové grily a liatinové záhradné grily na drevené uhlie. Obľúbené sú tiež záhradné keramické grily.

Oceľové rošty sú ľahšie a akumulujú teplo o niečo horšie ako liatina, preto sa často vyrábajú masívnejšie, aby sa tejto nevýhode predišlo. Ich veľkou výhodou je ľahké umývanie, na ktoré môžete použiť pokojne oceľovú kefu.

Tzv. grilovací kameň je obľúbeným materiálom grilovacích roštov. Je to obvykle leštená žulová doska alebo lávový kameň. Pri grilovaní sa chová podobne ako liatinová panvica. Nevýhodou takého roštu je, že sa na kameni potí grilované mäso po celej svojej ploche, takže následne stráca svoju šťavnatosť. Tiež pri následnom čistení musíte dôkladne vyčistiť väčšiu plochu než napr. pri roštovej mriežke.

Tieto modely hľadajte napr. v týchto kategóriách:

  • Existujú rošty teflónové, ktoré má väčšina kontaktných grilov. Obľúbeným materiálom grilovacej plochy pri otvorených elektrických griloch je keramický povrch. Tento typ grilov môže mať ďalej rošt z terakoty. Pri všetkých týchto materiáloch je potrebná pri čistení grilovacej plochy zvýšená pozornosť, aby nedošlo k poškodeniu povrchu poškriabaním či odrením, čo by narušilo funkčnosť grilu. Na drhnutie oceľovou kefou alebo aj len bežnou drôtenkou preto zabudnite.

  • Stretnúť sa môžete aj s hliníkovým roštom, to sa týka predovšetkým jednorazových grilov. Výhodou hliníka je jeho ľahkosť, nie je však odolný, a preto sa nehodí na opakované použitie.

  • Smaltované rošty sú vlastne liatinové rošty, ktoré sú navyše pokryté vrstvou smaltu. Majú teda výhody liatiny a okrem toho sa vďaka hladkému smaltu jednoduchšie čistia. Na ich údržbu ale drsnú oceľovú kefu radšej nepoužívajte, hrozí riziko poškodenia.

Vonkajšie grily na záhradu - funkcie a možnosti

Možnosti svojho grilu môžete rozšíriť výberom modelov, ktoré disponujú odklápacím krytom. Záhradné grily s poklopom zaručia po priklopení rovnomerné rozvádzanie tepla po celom objeme grilu. Pre ľahšiu manipuláciu s grilom vyberajte gril s kolieskami. Pri grilovaní väčšieho množstva jedla oceníte pri grile odkladaciu plochu, na ktorej sa už grilované pokrmy priebežne budú udržiavať teplé. Niektoré modely grilov majú odkladaciu plochu zabudovanú, k iným ju je možné dokúpiť dodatočne.

Veľmi praktickým pomocníkom je pri grile termostat, ktorý vám umožní regulovať teplotu grilu tak, aby vyhovovala potrebám práve pripravovaného pokrmu. Niektoré grily, väčšinou elektrické, majú časovač, takže vám „postrážia“ rovnakú dobu grilovania, napr. pre prvú aj druhú stranu mäsa.

Rad záhradných grilov sa predáva v spojení s udiarňou, prípadne je možné zakúpiť aj prídavné udiarne ku grilom. Hľadajte ich v týchto kategóriách:

  • kombinované záhradné grily s udiarňou

  • záhradné grily s udiarňou na drevo a drevené uhlie

  • záhradné grily s udiarňou lokomotíva

V poslednej dobe sa tešia obľube raclette grily. Tieto grily sú podtypom malých elektrických grilov, takže sa dajú používať aj doma v kuchyni. Majú 2 poschodia. Na hornom sa griluje klasickým spôsobom zelenina, plátky mäsa či slaniny, dolné poschodie sa skladá z malých panvičiek, na ktorých sa pripravuje napr. syr.

Raclette gril sa stáva veľmi obľúbeným v slovenských kuchyniach

Najčastejšie otázky

Pokiaľ grilujete správne, svoje zdravie neohrozujete. Dôležité je použitie kvalitných surovín a taktiež kvalitného paliva (v prípade grilu na uhlie). Pri grilovaní veľmi tučného mäsa odkvapkáva tuk do ohňa, a vznikajú tak karcinogénne látky. Riešením je teda zvolenie chudého mäsa alebo použitie grilovacích tácok.

Naozajstnú chuť barbecue získate iba pri grilovaní na drevenom uhlí. Vyberať môžete aj priamo BBQ grily.

Na balkóne by ste mali grilovať výhradne na elektrickom grile. Použitie plynového grilu alebo grilu na uhlie môže byť nebezpečné z dôvodu požiaru. Dym navyše bude obťažovať susedov. Vyberajte v kategóriách grily na balkón do bytu a záhradné bezdymové grily.